Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?
Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której, dochody z majątku osobistego dziecka są na tyle wystarczające, aby pokryć koszty jego utrzymania i wychowania. Zatem, obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka powstaje w chwili urodzenia się dziecka i trwa przez okres jego pełnoletniości, pod warunkiem, że dziecko nie może utrzymać się z własnej pracy i znajduje się w stanie niedostatku.
Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny rodziców?
Obowiązek alimentacyjny nie wygasa w sposób automatyczny ani z mocy ustawy. Przepisy prawa, nie określają górnej granicy wieku dziecka jako uprawnionego do alimentów.
Wyrok orzekający alimenty nie przestaje obowiązywać wskutek ukończenia przez dziecko danego wieku. Samo osiągnięcie pełnoletności nie jest więc równoznaczne z ustaniem tego obowiązku.
Kiedy może zostać uchylony obowiązek alimentacyjny?
Obowiązek alimentacyjny rodzica wobec dziecka może zostać uchylony w sytuacji gdy:
- dziecko posiada własny majątek, przynoszący odpowiedni dochód lub samodzielnie dostarcza sobie środków utrzymania oraz nie znajduje się w niedostatku,
- dziecko jest zdolne do samodzielnego utrzymania się, jednak nie dokłada ku temu żadnych starań,
- rodzice wskutek łożenia alimentów odczuwają nadmierny uszczerbek dla swojego utrzymania i mają ograniczone możliwości zarobkowe,
- wypełnianie przez rodzica obowiązku alimentacyjnego byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Wyjątki
Studia wyższe a obowiązek alimentacyjny:
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 grudnia 1998 r., sygn. akt I CKN 1104/98 podniósł, iż „Jeżeli dorosłe dziecko ma wyuczony zawód i możliwość pracy oraz chce dalej kontynuować naukę, rodzice obowiązani są łożyć na jego utrzymanie w miarę swoich materialnych możliwości”.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 marca 2000 r. sygn. akt I CKN 1538/99 wskazał, że „dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach”.
Z kolei w wyroku z dnia 31 marca 1998 roku Sąd Najwyższy w sprawie o sygn. akt II CKN 502/97 podkreślił, iż: ,,Studia dziecka mogą przedłużać obowiązek utrzymania dorosłego dziecka, jeżeli odpowiadają uzdolnieniom oraz pracowitości uprawnionego. Obowiązek rodziców ustaje, jeśli dziecko ze swej winy nie czyni należytych postępów w nauce”.