• Slider 9

Odpowiedź na pozew o rozwód - jakie kroki podjąć po otrzymaniu pozwu rozwodowego?

Jakie kroki podjąć po otrzymaniu tj. doręczeniu nam przez Sąd odpisu pozwu o rozwód?

Z pewnością należy ustosunkować się do twierdzeń i żądań strony przeciwnej tj. powodowej, tak aby móc zabezpieczyć swój interes i zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki rozstrzygnięcia sprawy. Według ,,Skali stresu Holmesa i Rahe'a", uznanych psychiatrów, rozwód jest drugim najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu człowieka. Z mojego doświadczenia jako radcy prawnego tj. pełnomocnika prowadzącego sprawy rozwodowe w Częstochowie, otrzymanie przez stronę z Sądu odpisu pozwu o rozwód nie jest komfortowe, nawet w sytuacji, gdy się go spodziewa. Klienci zatem, po zapoznaniu się z treścią pozwu o rozwód, zwracają się do mnie z prośbą o pomoc prawną. 

W korespondencji doręczonej nam przez Sąd, oprócz pozwu o rozwód, powinna być także informacja, dotycząca terminu na sporządzenie odpowiedzi na pozew i ewentualne inne informacje dotyczące wyznaczonego terminu rozprawy oraz zobowiązań nałożonych przez Sąd na stronę pozwaną.

Jakie warunki formalne powinny zostać spełnione, w jakim czasie wnieść odpowiedź na pozew i co w niej zawrzeć?

Termin, w jakim należy wnieść odpowiedź na pozew o rozwód

Sporządzając odpowiedź na pozew o rozwód należy pamiętać, aby dochować terminu określonego przez Sąd. Termin ten zazwyczaj wynosi 14 dni i liczy się go od dnia otrzymania odpisu pozwu o rozwód z Sądu.

Treść odpowiedzi na pozew o rozwód

Odpowiedź na pozew o rozwód musi spełniać obligatoryjne warunki pisma procesowego, a zatem w swej treści powinna zawierać następujące elementy:

1) oznaczenie sądu i sygnatury akt sprawy – informacje te znajdują się w treści otrzymanego odpisu pozwu o rozwód;
2) oznaczenie stron – imię i nazwisko powoda oraz strony pozwanej;
3) oznaczenie rodzaju pisma – „Odpowiedź na pozew o rozwód”;
4) przedstawienie faktów oraz wskazanie dowodów na ich poparcie;
5) przedstawienie swoich żądań i uzasadnienie swoich twierdzeń;
6) wypowiedzenie się, co do twierdzeń strony przeciwnej i dowodów przez nią powołanych;
7) przedstawienie swoich wniosków;
8) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
9) wymienienie załączników.

Odpowiedź na pozew o rozwód bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków bądź orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków

Pomimo złożenia przez pozwanego małżonka odpowiedzi na pozew oraz jego zgody na rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, Sąd jest zobowiązany do przesłuchania obu stron celem ustalenia, czy orzeczenie rozwodu jest dopuszczalne. Stąd, pomimo, iż pozwany wniesie do Sądu odpowiedź na pozew rozwodowy, to i tak Sąd wezwie strony na rozprawę rozwodową.

W odpowiedzi na pozew pozwany może wnosić odpowiednio o oddalenie powództwa bądź orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków bądź orzeczenia rozwodu z winy obojga małżonków. W odpowiedzi na pozew o rozwód strona może także wnosić o zasądzenie alimentów na swoją rzecz, a jeżeli strony posiadają wspólne małoletnie dzieci, odpowiedź na pozew powinna także odnosić się do kwestii związanych z alimentami na małoletnie dzieci oraz kontaktami w sytuacji, gdy strony nie zawarły co do tych kwestii ugody.

Zatem wobec powyższego, w odpowiedzi na pozew rozwodowy, pozwany powinien odnieść się do żądań zawartych w pozwie co do:

1) sposobu wykonania władzy rodzicielskiej – wspólna władza rodzicielska czy ograniczenie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców;
2) kwoty alimentów żądanej przez powoda;
3) czy strona domaga się alimentów dla siebie, jako małżonka;
4) sposobu korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania;
5) kosztów procesowych.

Kluczowym elementem każdej odpowiedzi na pozew o rozwód jest odpowiednie uzasadnienie. Należy dokładnie przedstawić nasze stanowisko w sprawie tj. m.in okoliczności, w jakich i dlaczego doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia stron. W treści uzasadnienia, tak samo jak i zarówno w petitum odpowiedzi na pozew o rozwód, należy powtórzyć dowody, które to uzasadniają przedstawione żądania oraz stanowią potwierdzenie przytoczonych przez nas twierdzeń. W zakresie kwestii alimentów na małoletnie dzieci, należy precyzyjnie określić ich potrzeby i koszty utrzymania.

Na uwadze mieć należy, iż to w jaki sposób sformułujemy odpowiedź na pozew o rozwód będzie mieć wpływ na postępowanie sądowe, a w konsekwencji na osiągniecie zamierzonego celu w procesie o rozwód. Nieprawidłowe przygotowanie przez nas odpowiedzi na pozew o rozwód może skutkować brakiem uwzględnienia przez Sąd naszego stanowiska. 

 

Niniejszy artykuł jest jedynie wskazówką, w jaki sposób powinno się konstruować odpowiedź na pozew o rozwód, gdyż do przedmiotowego pisma procesowego zawsze należy podchodzić indywidualnie, z uwzględnieniem okoliczności danej sprawy.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie o rozwód zapraszam do kontaktu.