Podział majątku wspólnego w trakcie sprawy o rozwód?
Zwykle w trakcie sprawy rozwodowej sąd orzeka o rozpadzie małżeństwa oraz ogłasza rozdzielność majątkową małżonków. Nie jest to równoznaczne z podziałem majątku wspólnego. Ustanie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem koniecznym, aby strony mogły wszcząć postępowanie o podział majątku wspólnego na drodze kolejnego procesu sądowego lub w ramach umowy.
Jeśli chcemy dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej, przynajmniej jedna ze stron postępowania musi złożyć taki wniosek. Sąd może odmówić podziału majątku wspólnego podczas sprawy rozwodowej, jeśli w opinii Sądu wiązałoby się to z opóźnieniem postępowania w sprawie o rozwód.
Zatem co należy zrobić, aby Sąd jednak przychylił się do naszego wniosku?
Obie strony postępowania powinny być zgodne co do wartości i składu majątku wspólnego, a także sposobu jego podziału. W sytuacji, gdy jedna ze stron postępowania podważy wiarygodność wniosku, będzie domagać się np. przeprowadzenia dowodu z zeznań świadków, Sąd w takiej sytuacji uzna, że postępowanie w sprawie podziału majątku wspólnego opóźni postępowanie w sprawie o rozwód i pozostawi wniosek bez rozpoznania.