• Slider 9

Wysokość alimentów na dziecko - jak ustalić ich wysokość?

Kiedy Sąd ustala wysokość alimentów na dziecko na dziecko, bierze pod uwagę klika kluczowych elementów, które mają bezpośredni na to wpływ. Najistotniejszymi z nich są zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. W głównej mierze przez Sąd brane są pod uwagę kwestie, takie jak: wiek dziecka, stan zdrowia, koszty związane z edukacją czy opieką medyczną, codzienne potrzeby, w tym wyżywienie, odzież, czy zajęcia dodatkowe.

W ocenie potrzeb dziecka Sąd bierze pod uwagę codzienne wydatki związane z wychowaniem dziecka: od jedzenia i ubrań, po edukację i zajęcia dodatkowe. Z kolei w ocenie sytuacji finansowej i możliwości majątkowych rodziców, Sąd bierze pod uwagę sytuację finansową obojga rodziców.  Sąd analizuje nie tylko i wyłącznie kwestię tego, ile zarabia rodzic zobowiązany do płacenia alimentów, ale też jego potencjał do osiągania wyższych zarobków, w sytuacji gdy nie wykorzystuje posiadanych kwalifikacji. Sąd ocenia, ile dany rodzic może maksymalnie łożyć tytułem alimentów na dziecko, mając przy tym na uwadze jego dochody, majątek, a także ewentualne zobowiązania finansowe. Poddawane ocenie są również inne czynniki, takie jak zdolność do podjęcia lepiej płatnej pracy czy posiadanie dodatkowych źródeł dochodu. Przez pojęcie możliwości zarobkowych rodzica należy rozumieć potencjalne dochody, które rodzic mógłby osiągnąć, uwzględniając jego wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz sytuację na rynku pracy. Natomiast możliwości majątkowe to wszelkie aktywa zobowiązanego. Mogą one mieć postać nieruchomości, akcji, pieniędzy, rzeczy ruchomych etc.

Kolejną kwestią, którą Sąd poddaje ocenie przy ustalaniu wysokości alimentów są osobiste starania rodziców w wychowanie dziecka. Oznacza to, że im więcej i częściej dana strona zajmuje się dzieckiem osobiście, tym niższe alimenty zostaną zasądzone. Przykładowo, ojciec zajmujący się dzieckiem cztery razy w tygodniu będzie płacił z pewnością mniejsze alimenty od tego, który robi to raz na dwa tygodnie.

Na wysokość świadczeń alimentacyjnych nie wpływają otrzymywane przez uprawnionego: świadczenia z pomocy społecznej lub funduszu alimentacyjnego, podlegające zwrotowi przez zobowiązanego do alimentacji, świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej, świadczenie wychowawcze – tzw. ,,800 plus”, świadczenia rodzinne, rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Wysokość alimentów uzależniona jest od wielu czynników. Należy pamiętać, że dziecko ma prawo utrzymać taki sam poziom życia, jaki miało przed rozstaniem rodziców. Ich konflikty nie mogą stanowić pola walki o względy dziecka. Skorzystanie z pomocy radcy prawnego czy adwokata może mieć niebagatelny wpływ na wynik sprawy o alimenty, zwłaszcza jeśli konkretny przypadek okazuje się o wiele bardziej skomplikowany, niż początkowo zakładano.

Kancelaria specjalizuje się w prawie rodzinnym i oferuje pomoc prawną w sprawach alimentacyjnych zarówno o ustalenie, obniżenie oraz podwyższenie alimentów, jak i sprawach o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.