• Slider 9

Jak przebiega sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

Wniosek o ustalenie i uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Rodzic w sytuacji braku porozumienia z drugim rodzicem co do kontaktów z dzieckiem, może złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów. Rodzic jako wnioskodawca może w w. w. wniosku wnioskować o widzenia z dzieckiem w miejscu jego zamieszkania lub poza tym miejscem.

Przedmiotowy wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem w swej treści powinien być dosyć jasno i szczegółowo sprecyzowany pod kątem żądań wnioskodawcy. Ponadto, w sytuacji gdy jeden z rodziców utrudnia kontakty z dzieckiem, drugi rodzic może złożyć we wniosku o ustalenie kontaktów dodatkowy wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem na czas trwającego postępowania, który to należy właściwie uzasadnić. Opłata sądowa od wniosku jest stała i wynosi 100 zł. W przypadku uregulowania kontaktów w sprawie o rozwód nie uiszcza się dodatkowej opłaty sądowej.

We wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem wskazać należy, kiedy mają być one realizowane tj. wskazać należy konkretne dni i godziny. Należy także zamieścić informację, czy strony podjęły próbę polubownego załatwienia przedmiotowej sprawy np. w drodze mediacji. Do wniosku załącza się odpis aktu urodzenia dziecka w oryginale.

Ponadto, wniosek w swej treści powinien zawierać przytoczone przez wnioskodawcę okoliczności faktyczne oraz dowody na ich poparcie takie jak m.in.:

  • dowód z przesłuchania świadków i stron,
  • dowód z opinii biegłego psychologa,
  • dowód z opinii biegłego psychiatry,
  • dowód z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów.

 

Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem wnioskodawca może złożyć zarówno, gdy orzeczono już rozwód lub w trakcie trwania małżeństwa bądź konkubinatu. W sprawach w zakresie uregulowania kontaktów kwestia małżeństwa nie ma większego znaczenia. W przedmiotowych sprawach jedynie istotne jest ,,przerwanie’’ więzi między rodzicem, a dzieckiem. Ponadto, kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje także możliwość wystąpienia o sądowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem przez dziadków, rodzeństwo, powinowatych w linii prostej oraz inne osoby, jeśli sprawowały one przez dłuższy czas pieczę nad dzieckiem.

 

Przesłanki wystąpienia z wnioskiem o ustalenie kontaktów z dzieckiem

  • brak porozumienia z drugim rodzicem w zakresie odbywania kontaktów z dzieckiem co do sposobu oraz terminu realizacji kontaktów,
  • uniemożliwianie przez drugiego rodzica odbywania kontaktów z dzieckiem.

 

Jak można ustalić kontakty z dzieckiem?

Pozbawienie rodzica władzy rodzicielskiej albo jej ograniczenie nie wpływa na prawo do kontaktów rodzica z dzieckiem. Uregulować kontakty z dzieckiem można w drodze:

  • porozumienia między rodzicami,
  • postanowienia sądu (składając wniosek o ustalenie kontaktów),
  • wyroku sądu (w czasie trwania sprawy o rozwód),
  • ugody sądowej,
  • ugody zawartej przed mediatorem.

 

Który sąd orzeka w sprawie o kontakty z dzieckiem?

W sprawach o uregulowanie kontaktów orzeka sąd opiekuńczy, którym jest sąd rodzinny, w którego okręgu dziecko posiada miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.