Blog
Czy mogę podzielić majątek przed rozwodem?
Komentarze: 0WięcejWarunkiem koniecznym dokonania podziału majątku wspólnego jest bowiem nie rozwód jako taki, lecz ustanie wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami. Wspólność majątkowa ustaje na skutek rozwodu, wobec powyższego zdarza się, iż błędnie przyjmuje się, iż bez rozwodu podział majątku wspólnego jest niemożliwy. Małżonkowie chcący podzielić majątek wspólny w trakcie trwania małżeństwa bez konieczności występowania o rozwód, czy też przed złożeniem w tej sprawie pozwu o rozwód mogą zawrzeć odpowiednią majątkową umowę małżeńską bądź wnieść do sądu pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej.
Opieka naprzemienna nad dzieckiem a alimenty i świadczenie wychowawcze ,,800 plus’’ - Czy przy opiece naprzemiennej należą się alimenty?
Komentarze: 0WięcejOpieka naprzemienna może występować w sytuacji, gdy oboje rodzice, którzy mają pełnię władzy rodzicielskiej, sprawują nad dzieckiem osobistą opiekę w określonym i powtarzalnym schemacie czasowym, np. po tygodniu każdy z rodziców.
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty między byłymi małżonkami
Komentarze: 0WięcejOdpowiedź na tak postawione pytanie znajdujemy w art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może wystąpić z żądaniem łożenia alimentów na jego rzecz przez drugiego małżonka rozwiedzionego w zakresie oczywiście odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego (żądającego alimentów) oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego (płacącego alimenty).
Wysokość alimentów na dziecko - jak ustalić ich wysokość?
Komentarze: 0WięcejKiedy Sąd ustala wysokość alimentów na dziecko na dziecko, bierze pod uwagę klika kluczowych elementów, które mają bezpośredni na to wpływ. Najistotniejszymi z nich są zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. W głównej mierze przez Sąd brane są pod uwagę kwestie, takie jak: wiek dziecka, stan zdrowia, koszty związane z edukacją czy opieką medyczną, codzienne potrzeby, w tym wyżywienie, odzież, czy zajęcia dodatkowe.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?
Komentarze: 0WięcejRodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której, dochody z majątku osobistego dziecka są na tyle wystarczające, aby pokryć koszty jego utrzymania i wychowania. Zatem, obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka powstaje w chwili urodzenia się dziecka i trwa przez okres jego pełnoletniości, pod warunkiem, że dziecko nie może utrzymać się z własnej pracy i znajduje się w stanie niedostatku. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa w sposób automatyczny ani z mocy ustawy. Przepisy prawa, nie określają górnej granicy wieku dziecka jako uprawnionego do alimentów. Wyrok orzekający alimenty nie przestaje obowiązywać wskutek ukończenia przez dziecko danego wieku.
Podział majątku wspólnego w trakcie sprawy o rozwód?
Komentarze: 0WięcejZwykle w trakcie sprawy rozwodowej sąd orzeka o rozpadzie małżeństwa oraz ogłasza rozdzielność majątkową małżonków. Nie jest to równoznaczne z podziałem majątku wspólnego. Ustanie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem koniecznym, aby strony mogły wszcząć postępowanie o podział majątku wspólnego na drodze kolejnego procesu sądowego lub w ramach umowy.
Kredyt hipoteczny a rozwód
Komentarze: 0WięcejRozwód i związane z nim ustanie wspólności majątkowej powoduje, iż wspólność o charakterze łącznym przekształca się wówczas we wspólność o charakterze ułamkowym. Co do zasady uznajemy, iż każdy z byłych małżonków posiada równy udział w takim majątku, tj. po połowie. Po rozwodzie oboje są nadal wspólnie odpowiedzialni za jego spłatę, a wynika to faktu, iż małżonkowie są zobowiązani „solidarnie” do jego spłaty, a zatem wierzyciel tj. bank ma prawo żądać całkowitej lub częściowej spłaty długu od wszystkich dłużników razem, od kilku z nich lub od każdego z osobna.
Odpowiedź na pozew o rozwód - jakie kroki podjąć po otrzymaniu pozwu rozwodowego?
Komentarze: 0WięcejZ pewnością należy ustosunkować się do twierdzeń i żądań strony przeciwnej tj. powodowej, tak aby móc zabezpieczyć swój interes i zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki rozstrzygnięcia sprawy. Według ,,Skali stresu Holmesa i Rahe'a", uznanych psychiatrów, rozwód jest drugim najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu człowieka. Z mojego doświadczenia jako radcy prawnego tj. pełnomocnika prowadzącego sprawy rozwodowe w Częstochowie, otrzymanie przez stronę z Sądu odpisu pozwu o rozwód nie jest komfortowe, nawet w sytuacji, gdy się go spodziewa. Klienci zatem, po zapoznaniu się z treścią pozwu o rozwód, zwracają się do mnie z prośbą o pomoc prawną.
Jak przebiega sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem?
Komentarze: 0WięcejRodzic w sytuacji braku porozumienia z drugim rodzicem co do kontaktów z dzieckiem, może złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów. Rodzic jako wnioskodawca może w w. w. wniosku wnioskować o widzenia z dzieckiem w miejscu jego zamieszkania lub poza tym miejscem. Przedmiotowy wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem w swej treści powinien być dosyć jasno i szczegółowo sprecyzowany pod kątem żądań wnioskodawcy.