• Slider 9

Blog

  • Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka?

    Rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której, dochody z majątku osobistego dziecka są na tyle wystarczające, aby pokryć koszty jego utrzymania i wychowania. Zatem, obowiązek alimentacyjny rodzica względem dziecka powstaje w chwili urodzenia się dziecka i trwa przez okres jego pełnoletniości, pod warunkiem, że dziecko nie może utrzymać się z własnej pracy i znajduje się w stanie niedostatku. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa w sposób automatyczny ani z mocy ustawy. Przepisy prawa, nie określają górnej granicy wieku dziecka jako uprawnionego do alimentów. Wyrok orzekający alimenty nie przestaje obowiązywać wskutek ukończenia przez dziecko danego wieku.

     

    Komentarze: 0Więcej
  • Podział majątku wspólnego w trakcie sprawy o rozwód?

    Zwykle w trakcie sprawy rozwodowej sąd orzeka o rozpadzie małżeństwa oraz ogłasza rozdzielność majątkową małżonków. Nie jest to równoznaczne z podziałem majątku wspólnego. Ustanie wspólności majątkowej jest jednak warunkiem koniecznym, aby strony mogły wszcząć postępowanie o podział majątku wspólnego na drodze kolejnego procesu sądowego lub w ramach umowy.

    Komentarze: 0Więcej
  • Kredyt hipoteczny a rozwód

    Rozwód i związane z nim ustanie wspólności majątkowej powoduje, iż wspólność o charakterze łącznym przekształca się wówczas we wspólność o charakterze ułamkowym. Co do zasady uznajemy, iż każdy z byłych małżonków posiada równy udział w takim majątku, tj. po połowie. Po rozwodzie oboje są nadal wspólnie odpowiedzialni za jego spłatę, a wynika to faktu, iż małżonkowie są zobowiązani „solidarnie” do jego spłaty, a zatem wierzyciel tj. bank ma prawo żądać całkowitej lub częściowej spłaty długu od wszystkich dłużników razem, od kilku z nich lub od każdego z osobna.

    Komentarze: 0Więcej
  • Odpowiedź na pozew o rozwód - jakie kroki podjąć po otrzymaniu pozwu rozwodowego?

    Z pewnością należy ustosunkować się do twierdzeń i żądań strony przeciwnej tj. powodowej, tak aby móc zabezpieczyć swój interes i zapewnić sobie jak najkorzystniejsze warunki rozstrzygnięcia sprawy. Według ,,Skali stresu Holmesa i Rahe'a", uznanych psychiatrów, rozwód jest drugim najbardziej stresującym wydarzeniem w życiu człowieka. Z mojego doświadczenia jako radcy prawnego tj. pełnomocnika prowadzącego sprawy rozwodowe w Częstochowie, otrzymanie przez stronę z Sądu odpisu pozwu o rozwód nie jest komfortowe, nawet w sytuacji, gdy się go spodziewa. Klienci zatem, po zapoznaniu się z treścią pozwu o rozwód, zwracają się do mnie z prośbą o pomoc prawną. 

    Komentarze: 0Więcej
  • Jak przebiega sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem?

    Rodzic w sytuacji braku porozumienia z drugim rodzicem co do kontaktów z dzieckiem, może złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów. Rodzic jako wnioskodawca może w w. w. wniosku wnioskować o widzenia z dzieckiem w miejscu jego zamieszkania lub poza tym miejscem. Przedmiotowy wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem w swej treści powinien być dosyć jasno i szczegółowo sprecyzowany pod kątem żądań wnioskodawcy. 

    Komentarze: 0Więcej
  • Zmiana wysokości zasądzonych alimentów

    Czy można dochodzić zmiany wysokości alimentów tj. obniżenia lub podwyższenia miesięcznych należności, gdy zostały one zasądzone prawomocnym wyrokiem Sądu, od którego nie przysługują już żadne środki odwoławcze? Odpowiedź na tak postawione pytanie stanowi art. 138 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. kodeks rodzinny i opiekuńczy, zgodnie z którym istnieje możliwość zmiany zasądzonych alimentów w razie zmiany stosunków. 

    Komentarze: 0Więcej
  • Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka? Jakie zmiany niesie za sobą nowelizacja przepisów prawnych?

    Nowelizacja art. 101 § 4 k.r.o., która weszła w życie z dniem 15.11.2023 r. zakłada, iż jeżeli dziecko zostało powołane do spadku wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to odrzucenie spadku w imieniu małoletniego przez rodzica nie będzie wymagało uzyskania uprzedniego zezwolenia Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Zgoda sądu będzie niezbędna tylko w sytuacji tzw. konfliktu interesu, a więc w sytuacji, gdy: dziecko zostanie powołane do spadku obok rodzica, w przypadku braku porozumienia rodziców lub jeżeli inny zstępny rodziców tego dziecka przyjmuje spadek.

    Komentarze: 0Więcej
  • Odrzucenie spadku po terminie – czy jest możliwe?

    Spadkobierca, czyli osoba która, z mocy ustawy lub w wyniku spisanego testamentu nabyła spadek, nie ma obowiązku jego przyjęcia. W momencie śmierci spadkodawcy, spadkobierca ma obecnie sześć miesięcy od dnia, kiedy spadkobierca dowiedział się o powołaniu do spadku, na podjęcie decyzji o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Spadkobierca ma możliwość: przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) lub też spadek odrzucić.

    Komentarze: 0Więcej
  • Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

    Artykuł 299 kodeksu spółek handlowych, stanowi o osobistej, solidarnej odpowiedzialności członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za jej zobowiązania wobec wierzycieli, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Przepis ten stanowi sankcję za niewłaściwe prowadzenie spraw spółki, które spowodowało niemożliwość zaspokojenia się wierzycieli z majątku spółki, z uwagi na niemożność prowadzenia z niego skutecznej egzekucji. 

    Komentarze: 0Więcej